WARSZTATY W PRZYRODZIE

Chcesz uczestniczyć w kolejnych edycjach warsztatów lub w podobnych wydarzeniach?
Napisz do mnie. Dam znać, kiedy ruszam z zapisami.

Chcesz zorganizować warsztaty ekoterapeutyczne, ekopsychologiczne lub podobne w swojej firmie?
Skontaktuj się ze mną. Wyślę Ci pełną ofertę.

Krąg dla Ekopsychoterapii

Słońce, Ziemia, Kosmos i wulkany. Rzeki, lasy, klimat i pogoda. Wszystko to i wiele, wiele więcej. W snach, symbolicznie i doświadczalnie bierze udział w psychoterapii.
Psychoterapeuci różnych modalności zapraszają Naturę do swoich gabinetów. Albo zaproszeni przez Przyrodę wychodzą ze swoimi pacjentami i klientami do lasu, na łąkę i do ogrodu.
Czy prowadzi nas to samo wołanie? Czy może wzywa nas głos Ziemi i Natury? Dlaczego więc wciąż jesteśmy rozproszeni?
 

DO CZEGO ZAPRASZAMY
Otwieramy przestrzeń spotkania i zwołujemy Krąg osób poszukujących dróg integracji psychoterapii i relacji z Przyrodą. Nie będzie więc to szkolenie ale czas integracji.

KOGO ZAPRASZAMY
Psychoterapeutki i psychoterapeutów (każdego nurtu i na wszystkich etapach edukacji) zainteresowanych włączaniem relacji z Przyrodą w procesy psychoterapeutyczne. Jeśli czujesz, że to o Tobie – zapraszamy. Jesteś oczekiwana_y.
 
PO CO
By się zobaczyć i usłyszeć. Wzajemnie rozpoznać, spojrzeć sobie nawzajem w oczy i w serca. Sprawdzić, jakie mamy potrzeby i dostrzec swoje dary. Dowiedzieć się czy my, psychoterapeutki i psychoterapeuci, chcemy wymieniać się doświadczeniami pracy, która uwzględnia relację z przyrodą – naszą własną i naszych klientów? Czy mamy w sobie pragnienie tworzenia nowych relacji międzyludzkich i pozaludzkich? I czy na ich bazie chcemy wspólnie coś siać, a może zacząć zbierać to, co w nas dojrzewa? Czy pragniemy inspirować się wzajemnie do pracy na rzecz zdrowia naszego Domu – Ziemi? A jeśli tak, to jak moglibyśmy to robić? Czy mamy jakieś nowe zadania w obliczu katastrofy klimatycznej? Czy mamy coś specyficznego do zaoferowania sobie nawzajem i światu konfrontującemu się z kryzysem? A może kiełkuje w nas marzenie o społeczności ekopsychoterapeutek i ekopsychoterapeutów? Spotkajmy się i sprawdźmy to.
 
KTO ZAPRASZA
Dorota Biały, Spotkania ze Sobą
Dominika Witkowska, Śniąca Ziemia
 
Do zobaczenia w Kręgu!
 

DATA: 23.03.2024, godz. 15.00-19.00.

MIEJSCE: Wieś Budy Michałowskie, woj. mazowieckie (50 km od PKiN). Dokładny adres zostanie podany osobom, które wypełnią formularz zgłoszeniowy. Dzięki niemu będziemy wspierać komunikację między osobami dojeżdżającymi z tych samych miejsc. Zachęcamy do carsharingu!

FORMA
Krąg jest bezpłatny. Zachęcamy do przybycia z darami na wspólny stół.
 
ZGŁOSZENIA UDZIAŁU
Jeśli decydujesz się na wzięcie udziału w Kręgu, wypełnij proszę do 8 marca 2024 roku formularz znajdujący się pod tym linkiem: https://forms.gle/RwgUNfoxF66TjXxa7
 
Link do wydarzenia na FB: tutaj

Czy Ziemia nas jeszcze obchodzi?
- ekoproces grupowy

W ramach tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Psychologii Procesu – POP Kreacje 2022 zapraszam na proces grupowy.
 
O czym będziemy rozmawiać?
Tego dowiemy się w trakcie spotkania. Każdy uczestnik będzie miał okazję zaproponować nurtujący go temat dotyczący ekologii. Ostatecznie wspólnie jako grupa wybierzemy jedno zagadnienie.
 
Kto może wziąć udział?
Każdy, kto ma ochotę spotkać innych i wartościowo spędzić czas rozmawiając na temat ekologii.
 
Jak będziemy rozmawiać?
Rozmowa będzie miała charakter facylitowanego przez psychoterapeutkę procesu grupowego. Po wyborze szczegółowego tematu, przyjrzymy się różnym stanowiskom, wyrazimy własne, spróbujemy lepiej zrozumieć inne punkty widzenia.
 
Po co rozmawiać?
Proces grupowy to szansa na głębsze zrozumienie samych siebie; na podzielenie się tym, co myślimy; na wyrażenie tego, co czujemy, ale i przyjrzenie się odmiennym stanowiskom. Dzięki rozmowie prowadzonej tą metodą poszerzamy swoją wiedzę, pogłębiamy świadomość całego spektrum osobistych przekonań zaistniałych w grupie i ujawniających się w niej ról społecznych. Czasami rezultatem procesu grupowego jest jakaś forma porozumienia między stronami dyskusji i wypracowanie rozwiązań.

TęCzujemy
- proces grupowy dotyczący społeczności LGBTQIA+

W ramach tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Psychologii Procesu – POP Kreacje 2022 zapraszam na proces grupowy.
 
O czym będziemy rozmawiać?
Tego dowiemy się w trakcie spotkania. Każdy uczestnik będzie miał okazję zaproponować nurtujący go temat dotyczący społeczności LGBTQIA+. Ostatecznie wspólnie jako grupa wybierzemy jedno zagadnienie. 
 

Kto może wziąć udział?
Każdy, kto ma ochotę spotkać innych i wartościowo spędzić czas rozmawiając. Mile widziane są wszystkie osoby zarówno identyfikujące się jako przynależące do społeczności LGBTQIA+ jak i nieidentyfikujące się z nią, ale zainteresowane tematyką.

Jak będziemy rozmawiać?
Rozmowa będzie miała charakter facylitowanego przez psychoterapeutkę procesu grupowego. Po wyborze szczegółowego tematu, przyjrzymy się różnym stanowiskom, wyrazimy własne, spróbujemy lepiej zrozumieć inne punkty widzenia.
 

Krąg Leśnych Istot
- zawiązanie plemienia

Zwołuję plemię tych, którzy czują w swych sercach gotowość i sądzą, że dzisiejszy świat potrzebuje:
– tworzenia przestrzeni uważnej obecności i zatrzymania,
– pielęgnowania głębszego kontaktu każdej osoby z samą sobą,
– odkrywania swej jedności z naturą w przeróżnych jej przejawach,
– akceptującego spotkania istot ludzkich i poza-ludzkich w całej ich różnorodności. 
 
To pierwsze z cyklu comiesięcznych leśnych spotkań, mających na celu tworzyć i wzmacniać tego typu obecność w dzisiejszym świecie. Co miesiąc przez kilka godzin pozwolimy sobie przede wszystkim być. Trwać we wdzięczności za możliwość tworzenia plemienia wszystkich istot, które pojawią się danego miesiąca w kręgu. Poza tym będziemy wzmacniać swój kontakt z sobą, z Innymi i z Ziemią poprzez dzielenie się, prowadzone medytacje, czasem ekoarteterapeutyczne aktywności, innym razem zaś ćwiczenia mające korzenie w psychologii procesu. Będzie to czas pielęgnowania świadomej obecności, sięgania i odkrywania własnych zasobów, otulania się lasem, bycia w objęciach Matki Ziemi oraz czerpania energii i inspiracji od Ojca Niebo.
 
 
Nasze leśne spotkania nie są grupą terapeutyczną ani typowym kręgiem. To spotkania warsztatowe, które współprowadzę z naturą. Spotykamy się w obrębie Lasów Miejskich Warszawy.Zalecamy zakup swojego ulubionego toothbrush w super niskich cenach z darmową wysyłką, a zamówienie możesz odebrać jeszcze tego samego dnia w sklepie.
Daj znać, jeśli chcesz dołączyć i/lub obserwuj stronę https://www.facebook.com/sniacaziemia, na której znajdziesz najnowsze wydarzenia.
Do zobaczenia!

LEŚNE JA - warsztat o byciu częścią przyrody

W ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Psychologii Procesu – POP Kreacje 2021  poprowadzę 26.09.2021 w godz. 11.00-14.00 bezpłatny warsztat “Leśne JA”.

Serdecznie zapraszam na niespieszne niedzielne otulanie się lasem, uwrażliwianie się na mądrość natury i badanie płynności granic między sobą a światem przyrody. Okazją do tego będzie spotkanie warsztatowe w niewielkiej grupie w Miejskich Lasach Warszawy.

Korzystając z mądrości rdzennych kultur, dla których Ziemia była przewodnikiem i nauczycielem oraz z metod psychologii zorientowanej na proces, będziemy sprawdzać, czy nam – współczesnym zabieganym i zapracowanym ludziom – Ziemia ma coś do przekazania. Ośmielimy się powierzyć Jej nurtujące nas pytania i dotykające nas bolączki. Sprawdzimy, czy zmienia to nasz sposób przeżywania trudności i życiowych wyzwań. Pozwolimy sobie też na współbycie z przyrodą, na stawanie się raczej senną częścią lasu niż weekendowymi spacerowiczami. Zobaczymy, czy ta zmiana perspektywy wnosi coś, co moglibyśmy z korzyścią wnieść w naszą codzienność.

EKOLOGIA. Luksus czy konieczność?  - proces grupowy

W ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Psychologii Procesu – POP Kreacje 2021  poprowadzę w niedzielę 03.10.2021 w godz. 12.00-14.00 bezpłatny proces grupowy “EKOLOGIA. Luksus czy konieczność?”

Zapraszam serdecznie na proces grupowy dotyczący tematyki ekologii. Każdy uczestnik spotkania będzie miał szansę zaproponować szczegółowy problem, który porusza go w szczególny sposób, wydaje mu się wyjątkowo ważny i społecznie istotny. Ostatecznie grupa wybierze na zasadzie konsensusu jeden szczegółowy problem z zakresu ekologii, który zostanie poddany dyskusji. 

Proces grupowy to wypracowany w ramach psychologii zorientowanej na proces sposób prowadzenia dyskusji utrzymywanej w duchu głębokiej demokracji. Prowadzący ją facylitator stwarza bezpieczną przestrzeń, w której mogą zaistnieć i zostać wyrażone różne, często przeciwne stanowiska. Uczestnicy procesu odnajdują w sobie ujawniajace się wobec problemu role społeczne, mają szansę wyrazić je, przeżyć emocje z nimi związane, ale i zyskać głębsze zrozumienie osób reprezentujących odmienny punkt widzenia. W efekcie poszerzają swoją wiedzę o zagadnieniu oraz pogłębiają świadomość dynamiki ról społecznych i stanowisk wobec dyskutowanego problemu. Czasami rezultatem procesu grupowego jest jakaś forma porozumienia między stronami dyskusji i wypracowania nowych rozwiązań.

LEŚNE ŚCIEŻKI DO DOMU - krótki warsztat o budowaniu osobistej relacji z Ziemią

W ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Psychologii Procesu – POP Kreacje 2020 poprowadziłam na terenie Lasu Młocińskiego w Warszawie bezpłatny warsztat “Leśne ścieżki do domu”.

Celem warsztatu było przede wszystkim wspólne, karmiące bycie w lesie. W trakcie zanurzaliśmy się w samych siebie i otaczającą nas przyrodę, budując poczucie jedności z planetą i odkrywając, jak na codzień pogłębiać naszą niepowtarzalną, indywidualną relację z domem – Ziemią.

Jeśli lubisz przebywać na łonie natury; zagadnienia ekologii nie są obce Twojemu sercu; jesteś ciekaw/a, czym jest ekopsychologia zorientowana na proces i jaki może mieć wpływ na Twoje życie, to zapraszam na leśną przygodę! 

MASZ WIĘCEJ PYTAŃ?


"W trakcie psychoterapii dzielimy się historią naszych relacji międzyludzkich, ekopsychoterapia poszerza zaś tę perspektywę o nasz związek z Ziemią."

Mary-Jayne Rust